Sunday, October 12, 2014

Rezultat mare pentru Moldova, Rezumatele meciurilor de ieri din preliminariile Euro 2016!

Austria-Muntenegru 1-0

Singurul gol al meciului a fost marcat de Okotie R. în minutul 24 după a gafă în apărarea oaspeţilor.

Click pe linkul de jos pentru rezumatul meciului:

Estonia-Anglia 0-1

Meci destul de dificil pentru Anglia în Estonia. Deşi gazdele au jucat aproape o repriză în 10 oameni după eliminarea lui Klavan ce a luat al doilea cartonaş galben în minutul 48 în urma unui fault, Anglia nu a reuşit decât o victorie în stil italian prin golul marcat de Wayne Ronney în minutul 74.

Rusia-Moldova 1-1

Surpriza zilei a venit din Rusia, acolo unde naţionala Moldovei a reuşit să plece neînvinsă. Rusia a deschis scorul în minutul 73 prin Dzyuba A. din penalty. La un minut distanţă, Moldova a dat lovitura prin golul lui Epureanu A. ce a adus un punct nesperat vecinilor noştrii de peste Prut.

Ucraina-Macedonia 1-0

După un început ezitat cu Slovacia (0-1), Ucraina dă semne de revenire şi reuşeste o victorie vitală cu Macedonia. Singurul gol al partidei a fost marcat de Sydorchuk S. în minutele de prelungire ale primei reprize.

Belarus-Slovacia 1-3

Slovacia continuă seria bună. După ce a câştigat în deplasare cu Ucraina, dar şi acasă cu Spania, Slovacia mai adună trei puncte şi din deplasarea cu Belarus. Pentru oaspeţi au marcat Hamsik M.( 65, 84) şi Sestak S.( 90+1). Singurul gol al gazdelor a fost marcat de Kalachev T în minutul 79.

Lituania-Slovenia 0-2

Slovenia învinge în Lituania după o dublă a lui Novakovic M. (33,37).

Luxemburg-Spania 0-4

Deşi trece printr-o perioadă slabă, naţionala Spaniei nu s-a încurcat cu Luxemburg pe care a batut-o la scor. Pentru iberici au marcat Silva D.(27),Paco A.(42), Costa D. (69) şi Bernat J.

Suedia-Liechtenstein 2-0

Ultima partidă de ieri a fost cea dintre Suedia şi Liechtenstein ce s-a terminat cu victoria clară a gazdelor scor 2-0. În lipsa lui Ibrahimovic, ce a fost lasat pe bancă pentru acest meci, pentru naţionala Suediei au marcat Zengin E. (34) şi Durmaz J.(46).